kolory ścian


Kolory ścian

malowanieDobierając odpowiednio kolor ścian do pomieszczenia możemy osiągnąć różne efekty przestrzenne i psychologiczne. Odpowiednio dobrany kolor ścian wpływa pozytywnie na nasz nastrój – poprawia go i wspomaga odpoczynek.
Dzięki odpowiedniemu kolorowi będziemy mogli zmienić optycznie proporcje pomieszczeń (poszerzyć, obniżyć itp.), wyznaczyć podział funkcjonalny pomieszczenia (np.: oddzielenie części kuchennej od jadalnej)

Jaki  kolor wybrać?
Wybór koloru do ścian powinien zależeć od kilku czynników. Na pierwszym miejscu można postawić indywidualne preferencje – przecież to od nas samych zależy jak będziemy się czuć w danej kolorystyce. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę:

  • ilość okien w pomieszczeniu (czyli ile naturalnego światła dostaje się do pomieszczenia)
  • kształt oraz wymiary pokoju do pomalowania
  • kolorystyka posiadanych mebli, dywanów, zasłon itp.
  • przeznaczenie pomieszczeń (pokój sypialny, dziecinny, do pracy)

Przy dobieraniu koloru ścian kierujmy się raczej własnymi odczuciami i wybierajmy raczej z tradycyjnych barw nie kierując się aktualną modą. Stawiajmy własną wygodę i relaks nad aktualnie panujące trendy w kolorach ścian – nie zawsze będące dobre dla nas i naszych potrzeb.

Najbezpieczniej jest malować ściany w kolorach łagodnych pastelowych dzięki czemu łatwiej będzie dopasować go do posiadanych już mebli a sam kolor ściany nie będzie wymagał przyzwyczajenia i mniej będzie atakował nasze oczy (zbyt odcień może męczyć a nawet denerwować).

Do neutralnych kolorów można zaliczyć biały – nadaje się do łączenia praktyczne z każdym innym. Biały kolor będzie też pasować do istniejącego już wyposażenia.
Jasne kolory ponadto powiększą optycznie pomieszczenie – unikamy zatem stosowania ciemnych barw w małych pokojach.

Przykład tego jak można zmienić optycznie ksztatł pomieszczenia poprzez zastosowanie różnych kolorów na ścianach i podłodze.

 

Wpływ kolorów na człowieka:

Czerwony jest kolorem pobudzającym, wzmaga apetyt, pobudza cały organizm do szybszego działania, może powodować poddenerwowanie i agresje. Stosowany razem z żółtym w restauracjach w celu pobudzenia apetytu i szybszego jedzenia. Unikać w pomieszczeniach przeznaczonych do nauki i relaksu.

Niebieski

niebieski

uspokaja, sprzyja przemyśleniom, lecz może również, jako kolor zimny, wprowadzać w nastrój przygnębienia czy melancholii. Powinien być stosowany w umiarem. Można go użyć np. w sypialni.

Zielony

zielony
W zależności od nasycenia żółcią czy błękitem może być chłodny bądź ciepłym kolorem. Generalnie działa uspokajająco, relaksująco. Może być używany w pokojach wypoczynkowych przeznaczonych do odpoczynku.

Żółtyzolty

Bardzo dobrze odbija światło podobnie jak i biały kolor. Stosując odcienie żółtego możemy rozjaśnić mieszkanie i zwiększyć pozytywne odczucia. Kolor żółty sprzyja poprawie nastroju. Dobrze komponuje się z odcieniami niebieskiego i zielonego. Nadaje się do pomieszczeń gdzie jest dużo zieleni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: